11.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.8.2024.2.IZ

Wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa z Wyłączeniami (a także uwzględniając możliwość dokonania Dodatkowych Ewentualnych Wyłączeń), stanowi transakcje zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, w związku z czym czynność ta nie będzie podlegała przepisom Ustawy VAT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie uznania, że wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa z Wyłączeniami (a także uwzględniając możliwość dokonania Dodatkowych Ewentualnych Wyłączeń), stanowi transakcje zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, w związku z czym czynność ta nie będzie podlegała przepisom Ustawy VAT.

Wniosek został uzupełniony pismem z 4 stycznia 2024 r. (wpływ 15 stycznia 2024 r.), oraz - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 23 lutego 2024 r. (wpływ 23 lutego 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca stanowi przedsiębiorstwo w spadku w rozumieniu art. 2 pkt 39 Ustawy VAT i będzie posiadał ten status również na moment realizacji działań przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 1a Ustawy VAT. Zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa w spadku jest córka zmarłego przedsiębiorcy (dalej: „Przedsiębiorca”) - Pani M.G. (dalej: „Zarządca sukcesyjny”), która jest również jednym ze spadkobierców, obok drugiej córki Przedsiębiorcy, czyli Pani E.G. Córki Przedsiębiorcy (dalej: „Zstępne”) są jedynymi spadkobierczyniami jego praw i obowiązków, natomiast na podstawie aktu notarialnego sporządzonego (…) 2022 roku, żona Przedsiębiorcy, Pani U.G. (dalej: „Małżonka”) odrzuciła spadek po zmarłym mężu, w części jej przysługującej. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie w szczególności świadczenia usług związanych z serwisem, konserwacją oraz naprawą maszyn i urządzeń. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywany jest zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, na który składają się w szczególności:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne