Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.53.2024.1.AS
Skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów drugiego udziałowca.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 17 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów drugiego udziałowca. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Z.Z. (zwana dalej także jako „Udziałowiec A” lub „Wnioskodawczyni”) jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w związku z tym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Wnioskodawczyni jest udziałowcem A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która to jest wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Przysługujące udziałowcowi A udziały w kapitale zakładowym odpowiadają 20% praw głosu. Reszta udziałów w kapitale zakładowym oraz praw do głosu należy do A. A, która podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (zwana dalej również „Udziałowcem B”).
Udziałowcy posiadają udziały na zasadzie prawa własności, a ich prawa w stosunku do przedmiotowych udziałów nie zostały w żaden sposób ograniczone, np. w związku z ustanowieniem zastawu rejestrowego. Wnioskodawczyni jest spokrewniona z udziałowcem w pierwszym stopniu linii prostej (relacja siostra-siostra). W związku z planami Udziałowca B zmierzającymi do realizowania swojej drogi zawodowej w innej dziedzinie, rozważane jest dokonanie zmiany w składzie udziałowców. Z uwagi na bardzo bliskie stosunki rodzinne pomiędzy udziałowcami, którzy są wobec siebie najbliższą rodziną, udziałowcy rozważają możliwość dokonania nieodpłatnego umorzenia wszystkich udziałów należących do Udziałowca B, tj. A. A. W związku z planowanym nieodpłatnym umorzeniem udziałów zostaną spełnione wszystkie przesłanki do dokonania takiej czynności przewidziane w przepisach prawa, tj. w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: „k.s.h.”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty