Wyrok NSA z dnia 23 marca 2022 r., sygn. I OSK 1160/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mariola Kowalska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 listopada 2020 r., sygn. akt III SA/Kr 835/20 w sprawie ze skargi A.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I OSK 1160/21
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wyrokiem z dnia 24 listopada 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 835/20, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.C., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...], nr [...] z [...] maja 2020 r., w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], zaskarżając wyrok w całości. Skarżące kasacyjnie Kolegium wniosło o jego uchylenie oraz rozpoznanie skargi A.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2020 r. nr [...] i jej oddalenie, względnie o przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie oraz zasądzenie na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] kosztów postępowania kasacyjnego. Jednocześnie oświadczyło, iż zrzeka się rozprawy.
Zaskarżonemu wyrokowi i zawartemu w jego uzasadnieniu poglądowi prawnemu, będącemu podstawą rozstrzygnięcia Sądu i uchylenia decyzji organu administracji zarzucono naruszenie prawa materialnego, art.17 ust. 5 pkt 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 111) przez błędną jego wykładnię polegającą na przyjęciu, iż osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, która ma ustalone prawo do emerytury (renty), jest uprawniona do równoczesnego pobierania świadczenia pielęgnacyjnego pomniejszonego o wysokość emerytury (renty), przy czym chodzi o faktycznie otrzymywaną kwotę świadczenia tj. kwotę netto (pomniejszonej o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne), gdy tymczasem cyt. przepis kategorycznie stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje osobie sprawującej opiekę mającej ustalone prawo do emerytury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty