17.03.2022

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2022 r., sygn. II OSK 818/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Kr 948/20 w sprawie ze skargi W. M. na uchwałę Rady Gminy M. z dnia 5 marca 2018 r. nr ... w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy M. D. wsi M. G. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Wojewody M. na rzecz Gminy M. D. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Kr 948/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.) oddalił skargę Wojewody M. na uchwałę Rady Gminy M. D. z dnia 5 marca 2018 r. nr ... w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy M. D. wsi M. G.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł Wojewoda M. zaskarżając wyrok w całości.

Na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. przedmiotowemu wyrokowi zarzucono naruszenie prawa materialnego tj. art. 15 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej u.p.z.p.) w zw. § 4 pkt 1 i § 7 pkt 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej Rozporządzenie z 26 sierpnia 2003 r.), przez jego błędną wykładnię polegającą na uznaniu przez Sąd, iż dopuszczalne jest określenie w planie miejscowym przeznaczenie terenów, które umożliwia realizację na tym samym terenie zadań o różnych funkcjach, w sytuacji, gdy powyższe regulacje prawne nie dają podstaw do łączenia w terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dwóch typów zabudowy tj. zabudowy mieszkaniowej i zabudowy zagrodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne