02.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.633.2023.3.AND

1. Wynikający z art. 16 ust. 5e ustawy o CIT limit 225.000,00 zł dotyczy wyłącznie opłat związanych z używaniem elektrycznego samochodu osobowego w ramach umowy leasingu operacyjnego (tj. opłaty wstępnej i rat leasingowych), natomiast nie dotyczy opłaty końcowej związanej z wykupem samochodu osobowego z leasingu operacyjnego, 2. Depozyt gwarancyjny (kaucja gwarancyjna) płatny na końcu umowy leasingu, tj. w terminie płatności ostatniego czynszu leasingowego, przed zakończeniem umowy leasingu, nie jest wliczany do limitu, o którym mowa w art. 16 ust. 5e ustawy o CIT (jako świadczenie niezwiązane z używaniem samochodu w ramach umowy leasingu), a w momencie zaliczenia depozytu gwarancyjnego na poczet ceny wykupu przeistacza się w cenę wykupu, która w myśl art. 17c pkt 2 ustawy o CIT podlega odrębnemu limitowi.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 października 2023 roku wpłynął Państwa wniosek z 25 października 2023 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy:

- wynikający z art. 16 ust. 5e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych limit 225.000,00 zł dotyczy wyłącznie opłat związanych z używaniem elektrycznego samochodu osobowego w ramach umowy leasingu operacyjnego (tj. opłaty wstępnej i rat leasingowych), natomiast nie dotyczy opłaty końcowej związanej z wykupem samochodu osobowego z leasingu operacyjnego,

- depozyt gwarancyjny (kaucja gwarancyjna) płatny na końcu umowy leasingu, tj. w terminie płatności ostatniego czynszu leasingowego, przed zakończeniem umowy leasingu, nie jest wliczany do limitu, o którym mowa w art. 16 ust. 5e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (jako świadczenie niezwiązane z używaniem samochodu w ramach umowy leasingu), a w momencie zaliczenia depozytu gwarancyjnego na poczet ceny wykupu przeistacza się w cenę wykupu, która w myśl art. 17c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlega odrębnemu limitowi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne