22.02.2022

Postanowienie NSA z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. II GZ 16/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia [A.] Sp. z o.o. w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 października 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 2616/21 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, Sąd pierwszej instancji) postanowieniem z 28 października 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 2616/21, działając na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej: p.p.s.a.), po rozpoznaniu wniosku [A.] Sp. z o.o. w W. (dalej: skarżąca, Spółka) odmówił wstrzymania wykonania decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie (dalej: SKO, Kolegium) z [...] lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji stwierdził, że Spółka wraz ze skargą złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w całości z uwagi na niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz spowodowania trudnych do odwrócenia skutków wynikające z nałożenia na skarżącą kary pieniężnej w sytuacji, gdy łączna wysokość kar pieniężnych dotychczas wymierzonych Spółce w sprawach zajęcia pasa drogowego wyniosła 2 938 393,06 zł. Egzekucja tych kar spowoduje poważny uszczerbek dla skarżącej, zarówno w sferze majątkowej, jak i pozycji wizerunkowej na rynku usług reklamy zewnętrznej tzw. Out of Home (dalej: OOH). Skarżąca podniosła, że w 2020 r. z uwagi na pandemię COVID-19 nastąpił dramatyczny spadek przychodów w sektorze OOH, gdyż według wyliczeń Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej przychody w branży zmniejszyły się blisko o 40%, a w samym tylko drugim kwartale 2020 r. o 71%. Skarżąca oświadczyła, że jej przychody netto ze sprzedaży w 2020 r. spadły o 37,5% w porównaniu do 2019 r., a rok obrotowy Spółka zamknęła ze stratą netto w wysokości 10 342 000 zł. Strona dodała, że branża OOH nie została objęta żadną pomocą sektorową w związku z pandemią, dlatego skarżąca w ramach własnych możliwości i potencjału stara się utrzymać zatrudnienie na poziomie sprzed pandemii oraz podejmuje działania zmierzające do ograniczenia strat. W tym celu Spółka m.in. zwróciła się do wszystkich kontrahentów o zawarcie aneksów do wiążących ją umów w celu obniżenia czynszów, co umożliwiło osiągnięcie głównego z zakładanych celów tj. zachowanie zatrudnienia na poziomie 64 osób.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne