Dopuszczalność finansowania ze środków pochodzących z rezerwy na zarządzanie kryzysowe kosztów rozbiórki budynku będącego pustostanem - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 15 maja 2023 r., sygn. RP.063/3/33/1/2023
W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 24 kwietnia 2023 r., doręczone do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku za pośrednictwem platformy ePUAP w tożsamej dacie, dotyczące problematyki związanej z legalnością wydatkowania środków z rezerwy na zarządzanie kryzysowe na wskazane w niniejszym piśmie cele, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
W przedmiotowym wniosku zwrócił się Pan z prośbą o zajęcie stanowiska w zakresie dopuszczalności sfinansowania ze środków pochodzących z rezerwy na zarządzanie kryzysowe kosztów rozbiórki budynku będącego pustostanem, który – w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi – groził nagłym zawaleniem, a także kosztów uprzątnięcia i zabezpieczenia terenu, na którym znajdował się ww. budynek. Z treści ww. wniosku wynika, że objęty postępowaniem obiekt miał uregulowany stan prawny, zaś adresatem decyzji w przedmiocie nakazania rozbiórki była osoba trzecia, która nie zastosowała się do orzeczonego w stosunku do niej obowiązku rozbiórki. W piśmie z dnia 24 kwietnia 2023 r. wyjaśniono również, że wobec adresata ww. decyzji zastosowano grzywnę w celu przymuszenia, o której mowa w art. 119 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz.U. z 2022 r. poz. 479 z póżn. zm.), która okazała się jednak niewystarczającym środkiem przymusu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty