16.02.2022

Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. III OSK 923/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 18 września 2018 r. sygn. akt II SA/Op 259/18 w sprawie ze skargi T. H. na akt Prezesa [...] Sp. z o.o. z siedzibą w N. z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty za udostępnienie informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego od T. H. w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z 18 września 2018 r. sygn. akt II SA/Op 259/18 po rozpoznaniu sprawy ze skargi T. H. na akt Prezesa [...] Sp. z o.o. z siedzibą w N. z [...] kwietnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty za udostępnienie informacji publicznej, na podstawie art. 146 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) zwanej dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżony akt (pkt 1) oraz zasądził od Prezesa [...] Sp. z o.o. z siedzibą w N. na rzecz T. H. kwotę 100 złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego (pkt 2).

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przedmiotem skargi jest akt z zakresu administracji publicznej, ustalający opłatę za udostępnienie informacji publicznej. Zasadą ustaloną na gruncie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. nr 112, poz. 1198, ze zm.), zwanej dalej "u.d.i.p." jest nieodpłatność udostępniania informacji. Jednakże zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy możliwe jest pobranie opłaty w wysokości dodatkowych kosztów związanych z udostępnieniem wnioskowanej informacji. Zdaniem Sądu jako koszty w rozumieniu tego przepisów mogą być traktowane także koszty osobowe (koszty pracy), jeżeli potrzeba zatrudnienia dodatkowej osoby do udzielenia informacji lub zapłacenia za nadgodziny pracownikowi wynika z realizacji wskazanego we wniosku szczególnej formy lub sposobu jej udzielenia. W rozpatrywanej sprawie podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej wykazał, że w celu opracowania wnioskowanej informacji musiał zlecić wykonanie tej czynności pracownicy Spółki, poza godzinami pracy i poza jej normalnymi obwiązkami, ponosząc tym samym koszty osobowe związane z realizacją wniosku. Sporządzenie wnioskowanego opracowania dotyczącego 175 zawartych umów jest bowiem równoznaczne z nakładem pracy wykraczającym poza standardowy koszt funkcjonowania podmiotu zobowiązanego, utrudniając normalny tok pracy [...] Sp. z o.o. z siedzibą w N., zwanej dalej "Spółką".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne