Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2022 r., sygn. III OSK 4567/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Aresztu Śledczego w Słupsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 stycznia 2021 r., sygn. akt: II SAB/Gd 60/20 w sprawie ze skargi M.P. na bezczynność Dyrektora Aresztu Śledczego w Słupsku w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 5 stycznia 2021 r., sygn. akt: II SAB/Gd 60/20 po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.P. na bezczynność Dyrektora Aresztu Śledczego w Słupsku w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej, w punkcie pierwszym zobowiązał Dyrektora Aresztu Śledczego w Słupsku do rozpatrzenia wniosku w terminie 14 dni od dnia zwrotu akt administracyjnych wraz z wyrokiem ze stwierdzeniem jego prawomocności, w punkcie drugim stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, w punkcie trzecim oddalił wniosek o zasądzenie sumy pieniężnej, w punkcie czwartym zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
M.P. pismem z dnia 25 czerwca 2020 r. wystąpił z wnioskiem o udostępnienie przez Dyrektora Aresztu Śledczego w Słupsku informacji publicznej, poprzez wskazanie, czy:
1) na terenie Aresztu Śledczego w Słupsku znajduje się cela mieszkalna, w której oprócz drzwi, w wejściu do celi zamontowano kratę koszową (dystansującą), a także całodobowo można monitorować zachowanie osadzonego przez wewnętrzny system urządzeń rejestrujących obraz lub dźwięk;
2) na terenie Aresztu Śledczego w Słupsku jest stanowisko ochronne, na którym funkcjonariusz Służby Więziennej całodobowo kontroluje zachowanie osadzonego, pełniąc dozór przy otwartych drzwiach celi mieszkalnej i zamkniętej kracie koszowej (dystansującej) uniemożliwiającej osadzonemu samodzielne opuszczenie celi;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty