Interpretacja indywidualna z dnia 29 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.752.2023.2.ALN
Brak opodatkowania czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości. Brak obowiązku korekty podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 21 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości i braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego. Uzupełniła go Pani pismem z 23 stycznia 2024 r. (data wpływu 23 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)
(w dalszej części zwana jako: „Wnioskodawca”) od 14 marca 2007 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „” na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.20.Z). Pozostała wykonywana działalność gospodarcza to m.in. wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 77.39.Z), wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych (PKD 77.32.Z), wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 77.12.Z), pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (PKD 68.31 .Z), wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z), kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z).
Wnioskodawca jest również czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Data rejestracji jako podatnika VAT to 14 marca 2007 r. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zaliczył do środków trwałych m. in. nieruchomość o powierzchni (...) m. W ewidencji gruntów nieruchomość określona jest jako tereny przemysłowe ("Ba"). Nieruchomość stanowi własność Wnioskodawcy. Na nieruchomości posadowione są budynki garażowe przystosowane do przeglądu samochodów transportowych z zapleczem magazynowo - socjalnym. Posadowione na nieruchomości budynki garażowe zostały wzniesione przez syna Wnioskodawcy. Na podstawie umowy sprzedaży z dnia 6 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca nabył od syna nakłady poczynione na nieruchomość. Nieruchomość wraz z posadowionymi budynkami garażowymi została przyjęta do użytkowania w dniu 6 sierpnia 2008 r. oraz wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca odliczał VAT naliczony z faktur związanych z nabyciem nakładów posadowionych na nieruchomości. Ponadto Wnioskodawca ponosił nakłady na remonty garaży, od których odliczał podatek VAT. W chwili obecnej grunty wraz z posadowionymi na nich garażami stanowią odrębne środki trwałe i są wykorzystywane do potrzeb działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Wnioskodawca planuje jednak wycofanie opisanych nieruchomości wraz z garażami z majątku przedsiębiorstwa i przekazanie ich do majątku prywatnego. Wycofanie z działalności gospodarczej ww. aktywów trwałych będzie zrealizowane poprzez pisemne oświadczenie podatnika (protokół wycofania z działalności do majątku prywatnego) oraz stosowny wpis w ewidencji środków trwałych (wykreślenie). Wnioskodawca planuje, iż po wycofaniu do majątku prywatnego, wskazane powyżej środki trwałe będą przez niego wynajmowane w sposób zorganizowany i ciągły w celach zarobkowych w ramach czynności opodatkowanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty