Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2022 r., sygn. I FSK 935/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 stycznia 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 569/17 w sprawie ze skargi A.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 12 kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za III i IV kwartał 2010 r. oraz I kwartał 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 8.100 (słownie: osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. Maja Chodacka Małgorzata Niezgódka-Medek Arkadiusz Cudak
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 11 stycznia 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 569/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę A.K. (dalej "Strona" lub "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (dalej "organ" lub "organ odwoławczy") z 12 kwietnia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za III i IV kwartał 2010 r. oraz I kwartał 2011 r.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji stwierdził, że zarzuty i twierdzenia skargi nie znajdują odzwierciedlenia w zgromadzonym materiale dowodowym, który dawał podstawy do obciążenia Skarżącej zobowiązaniami w podatku od towarów i usług w ww. okresach. Zdaniem Sądu Skarżąca miała nie tylko pełną świadomość i wiedzę w zakresie działalności polegającej na wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodów osobowych oraz ich transporcie do kraju i dalszej sprzedaży, ale także czynnie uczestniczyła w tym procederze. Postępowanie Strony było ukierunkowane na uzyskanie korzyści finansowych ze sprzedaży sprowadzonych z zagranicy samochodów osobowych, w tym celu zarejestrowała ona działalność gospodarczą pod nazwą A. [...]. Zarzuty Skarżącej koncentrowały się wokół zagadnienia braku jej świadomości co do prowadzonego przez osoby trzecie procederu. Tymczasem z przeprowadzonych w sprawie dowodów (m. in. zeznań samej Skarżącej) wynikają okoliczności przeciwne (m. in. świadomość Skarżącej co do faktycznego funkcjonowania firmy, celu jej rejestracji i sposobu organizacji procederu, samodzielność podjęcia wszelkich niezbędnych czynności rejestracyjnych, składanie deklaracji z zerowym obrotem, udostępnienie dokumentacji firmowej osobie trzeciej, brak dochowania należytej staranności w zakresie konieczności wyrejestrowania działalności gospodarczej). W rezultacie Sąd podzielił stanowisko organów podatkowych, że w ustalonym w sprawie stanie faktycznym Skarżącą należało uznać za podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej "ustawa o VAT", odpowiadającego za zobowiązania podatkowe wynikające z wydanej w sprawie decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty