Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.332.2023.2.PJ
W sytuacji podmiotu, który nabywa oleje kuchenne - posmażalnicze niebędące wyrobami akcyzowymi, a następnie sprzedaje je rafineriom w celu produkcji estrów metylowych (nie zmieniając na żadnym etapie procesu kupna i sprzedaży właściwości olejów, składu chemicznego, jak i jego przeznaczenia), nie zachodzą przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o podatku akcyzowym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 21 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem akcyzowym zakupu i odsprzedaży zużytego oleju kuchennego, wpłynął 27 października 2023 r. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 5 stycznia 2024 r. (wpływ 10 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Kod celny: 1518 00 99 40, 1518 00 95 90.
Towar - zużyty olej kuchenny (posmażalniczy) zebrany z punktów żywienia zbiorowego.
Firma w ramach prowadzonej działalności zajmuje się zbiorem zużytych olejów posmażalniczych kuchennych wewnątrz Polski, handlem wewnątrzwspólnotowym oraz importem z krajów trzecich.
Spółka zakupuje towar, który w chwili zakupu oraz odsprzedaży jest odpadem przeznaczonym do odzysku. Towar i odpad po sprowadzeniu na teren Polski zostanie odsprzedany rafineriom polskim, bądź zagranicznym do produkcji estrów metylowych. Importer nie zmienia właściwości oleju.
Olej nie zawiera alkoholu, nie jest samoistnym paliwem, nie jest samodzielnym dodatkiem. Jest odpadem o kodzie odpadu EU 200125. Olej nie będzie przeznaczony na cele opałowe. Spółka nie decyduje o bezpośrednim przeznaczeniu końcowym importowanego odpadu.
Mając na uwadze powyższe, zużyty olej kuchenny stanie się przedmiotem podatku akcyzowego dopiero po przetworzeniu przez ostatecznego odbiorcę. Importer nie nadaje olejom przeznaczenia akcyzowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty