24.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.152.2024.3.AM

Opodatkowanie podatkiem akcyzowym zużycia energii elektrycznej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek wspólny z 17 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku rozliczenia podatku akcyzowego od energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej, wpłynął 24 lipca 2024 r. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

X Spółka Akcyjna

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Opis zdarzenia przyszłego

X S.A. (dalej: Zainteresowany będący stroną, Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie realizacji różnego rodzaju projektów budowlanych. Wnioskodawca jest także właścicielem nieruchomości, na której został wybudowany budynek biurowy (dalej: Nieruchomość, Budynek - w zależności od kontekstu). Wnioskodawca osiąga przychody z dzierżawy powierzchni użytkowych Budynku na rzecz Y sp. z o.o. Y sp. z o.o. (dalej: Zainteresowany niebędący stroną, Dzierżawca) to podmiot z tej samej grupy co Wnioskodawca, prowadzący działalność w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi, będący dzierżawcą Budynku Wnioskodawcy.

Zainteresowany będący stroną i Dzierżawca zawarli między sobą umowę dzierżawy, w ramach której Dzierżawca przyjął w dzierżawę Nieruchomość wraz z Budynkiem celem korzystania i pobierania pożytków w zamian za czynsz dzierżawny. Dzierżawca w szczególności udostępnia poszczególne lokale w Budynku na rzecz najemców (z grupy, której członkami są Wnioskodawca i Dzierżawca oraz podmioty spoza grupy) i ponosi w tym zakresie wszelkie koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem przedmiotu dzierżawy i inwestycjami. W szczególności, Dzierżawca ma zawarte we własnym imieniu i na własny rachunek umowy z podmiotami zapewniającymi funkcjonowanie Budynku, w tym także zaopatrzenie Budynku w energię elektryczną (oraz cieplną i wodę), wywóz nieczystości, odprowadzanie ścieków. To na rachunek Dzierżawcy wystawiane są faktury tytułem kosztów eksploatacji przedmiotu dzierżawy, Dzierżawca dokonuje z tego tytułu opłat w wysokości i terminach wskazanych na otrzymywanych fakturach. W związku z zawartą umową dzierżawy z Wnioskodawcą oraz odrębnymi umowami z najemcami, obecnie Dzierżawca obciąża najemców lokali kosztami zużytej przez nich energii elektrycznej w następujący sposób: Dzierżawca otrzymuje zbiorczy rachunek od dostawcy energii elektrycznej za zużycie energii w całym budynku. Wynajmowane lokale użytkowe, hala garażowa oraz części wspólne budynku, poza lokalem Wnioskodawcy, posiadają swoje podliczniki energii elektrycznej. Wysokość energii elektrycznej zużytej przez Wnioskodawcę obliczana jest na podstawie różnicy zużyć pomiędzy licznikiem głównym, a podlicznikami: najemców, hali garażowej i części wspólnej, zatem Dzierżawca obciąża najemców kosztami faktycznie zużytej przez najemców energii elektrycznej. Ani Wnioskodawca, ani Zainteresowany niebędący stroną nie posiadają koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne