Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.159.2024.1.PJ
Wobec Państwa znajdzie zastosowanie wyłączenie z tego obowiązku przewidziane w art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy, który stanowi, że obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego nie ma zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie podatku akcyzowego, który dotyczy obowiązków podatkowych w zakresie produkcji i zużycia energii elektrycznej, wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 1 MW, wpłynął 2 sierpnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spółka prowadzi i będzie prowadziła działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych „OZE”. Wnioskodawca posiada elektrownię fotowoltaiczną wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Łączna moc generatorów wytwarzających energię elektryczną (instalacji fotowoltaicznej) nie przekracza 1 MW. Spółka nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną. Wnioskodawca jest podmiotem wpisanym do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarcza w zakresie małych instalacji, tj. MIOZE.
Głównym celem działalności prowadzonej przez Spółkę jest i będzie w przyszłości wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej. Konsekwentnie wytworzona energia elektryczna jest/będzie w przeważającej części przedmiotem sprzedaży na rzecz podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną. Pozostała energia elektryczna wytworzona przez elektrownię fotowoltaiczną jest (i będzie w przyszłości) w całości zużywana na potrzeby własne Spółki, tj. na zaspokojenie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną urządzeń elektrowni fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej instalacji fotowoltaicznej należącej do Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty