04.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.181.2024.1.MAZ

Warunki stosowania zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym, w zakresie warunków stosowania zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy, jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 4 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący warunków stosowania zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy, wpłynął 4 września 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Głównym przedmiotem działalności Spółki (dalej także jako: „Wnioskodawca”) jest przywóz do Polski oraz dystrybucja niektórych kategorii wyrobów węglowych w postaci węgla kamiennego klasyfikowanego do kodu CN 2701. Z tytułu powyższej działalności Spółka posiada na gruncie przepisów akcyzowych status tzw. PPW (tj. pośredniczącego podmiotu węglowego), w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy o podatku akcyzowym. Sprowadzane wyroby węglowe Spółka dostarcza głównie do podmiotów, które na gruncie ustawy o podatku akcyzowym mają status tzw. PPW. Natomiast zdarza się także, że sprowadzane wyroby węglowe Spółka dostarcza do podmiotów, które na gruncie ustawy o podatku akcyzowym mają status tzw. FNW (tj. finalnych nabywców węglowych), w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 23c ustawy o podatku akcyzowym.

Przed dniem 1 lutego 2021 r. posiadanie statusu finalnych nabywców węglowych (po stronie odbiorców Spółki) nie wiązało się z żadnymi formalnościami na gruncie przepisów akcyzowych, w szczególności odbiorcy tacy nie byli obowiązani do dokonywania rejestracji jako FNW (tj. finalnych nabywców węglowych) w tzw. CRPA (Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych) w PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Również do dnia 1 lutego 2021 r. nie było wątpliwości, iż w razie dostarczania takim odbiorcom wyrobów węglowych na cele, o których mowa w art. 31a ustawy o podatku akcyzowym, Spółka była uprawniona do stosowania zwolnienia z akcyzy w odniesieniu do tych wyrobów węglowych, bez konieczności weryfikacji czy odbiorca taki dokonał rejestracji jako FNW (tj. finalny nabywca węglowy) w CRPA, w rozumieniu art. 16 ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne