Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.368.2023.2.AGM
Dotyczy możliwości korzystania ze zwolnienia z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną działalnością, braku obowiązku rozliczania podatku w procedurze OSS, obowiązku rejestracji do VAT- UE w związku z importem usług, składania deklaracji VAT – 9M i odprowadzenia z tego tytułu podatku VAT należnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 5 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości korzystania ze zwolnienia z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną przez Pana działalnością, braku obowiązku rozliczania podatku w procedurze OSS, obowiązku rejestracji do VAT- UE w związku z importem usług, składania deklaracji VAT – 9M i odprowadzenia z tego tytułu podatku VAT należnego. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismem z 8 września 2023 r. (wpływ 13 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sprecyzowany w uzupełnieniu)
Hobbystycznie zajmuje się Pan modelarstwem i dla własnego użytku tworzy Pan podstawki pod modele, tzw. dioramy (połączenie ramki na zdjęcia, styropianu i materiałów modelarskich). Postanowił Pan sprawdzić, czy tego typu produkty mają szansę sprzedawać się na rynku, a jedynym na to sposobem jest wystawienie ich na zagranicznych portalach internetowych (...), tam bowiem Pan spodziewa się jakiegoś zainteresowania. Przy czym sprzedaż ta będzie dokonywana na rzecz konsumentów zamieszkałych na terenie Unii Europejskiej, co oznacza, że towary te będą wysyłane z terytorium Polski na terytorium innego kraju unijnego, lub też na rzecz podmiotów niebędących podatnikami - osób fizycznych - podatników z „krajów trzecich”. Wysyłka dokonywana będzie za pośrednictwem (...) lub firmy kurierskiej. Przy tak zorganizowanym transporcie będzie Pan posiadał dowody potwierdzające dostawę. Nie posiada Pan stałego miejsca wykonywania działalności w kraju innym niż Polska i nie jest Pan też zarejestrowanym podatnikiem od wartości dodanej w innym kraju członkowskim niż Polska. Suma całkowitej wartości dostaw towarów wysyłanych lub transportowanych do innych krajów UE oraz całkowitej wartości usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych nie przekroczyła do chwili obecnej kwoty 10 000 euro (ponieważ do chwili obecnej ich Pan nie dokonuje) i nie przewiduje Pan ażeby, w roku podatkowym w którym tę działalność Pan rozpocznie miał ją przekroczyć, ponieważ utraciłby Pan wtedy prawo do prowadzenia działalności nierejestrowej. Portale internetowe będą Pana obciążać za pośrednictwo w sprzedaży wystawionych przez Pana produktów. Biorąc pod uwagę fakt, że kwoty których Pan spodziewa się z tej sprzedaży uzyskiwać, będą nieduże, postanowił Pan skorzystać z takiej opcji opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jaką daje tzw. działalność nierejestrowa. Nadmienia Pan, że prowadził działalność gospodarczą do końca 2016 roku, co oznacza, że spełnia Pan warunek nie prowadzenia jej przez 60 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem funkcjonowania na zasadach tzw. działalności nierejestrowej, przy czym planowane przychody jakie Pan będzie osiągał nie przekroczą w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Analiza przepisów, które są istotne dla działań, które zamierza Pan podjąć doprowadziła Pana do wniosków, które Pan opisuje w części zawierającej własne stanowisko w sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty