Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.370.2023.1.AP
Uznania transakcji sprzedaży Nieruchomości za czynność zwolnioną z podatku od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 sierpnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z dnia 22 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania transakcji sprzedaży Nieruchomości za czynność zwolnioną z podatku od towarów i usług.
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w tym w szczególności w zakresie:
- (68.10.Z) kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
- (68.20.Z) wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Wnioskodawczyni jest podatnikiem VAT.
Wnioskodawczyni nabyła w dniu 25 marca 2008 roku udział wynoszący ½ (jedną drugą) części we współwłasności zabudowanej nieruchomości położonej w obrębie (…), przy ulicy (…), o obszarze (…) ha, oznaczonej numerem działki 1/2 („Nieruchomość”).
Nieruchomość została przez Wnioskodawczynię nabyta celem wynajmu, w tym - kontynuacji dotychczasowego najmu.
W 2014 roku dokonano całościowego remontu budynku, którego konsekwencją było podwyższenie wartości Nieruchomości. Wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły więcej niż 30% wartości początkowej wartości Nieruchomości.
Po 2014 roku nie były ponoszone nakłady prowadzące do ulepszenia Nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej. W 2020 roku był przeprowadzony remont, którego wartość wyniosła (…) zł (stanowiąc 22% wartości początkowej Nieruchomości). Po powyższych pracach nie dokonywano nakładów ulepszających.
W dniu 18 lutego 2015 roku Wnioskodawczyni działając jako wydzierżawiający zawarła umowę dzierżawy Nieruchomości („Umowa dzierżawy”) ze Spółką („Dzierżawca”). Umowa dzierżawy wskazuje, że przedmiot umowy będzie wykorzystywany dla prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na odpłatnym udostępnianiu części Nieruchomości innym podmiotom oraz zarządzaniu Nieruchomością.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty