Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.501.1.2023.1.AKU
Obowiązek płatnika w związku z przekazaniem każdemu pracownikowi prezentu (upominku) w postaci tabletu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka zatrudnia pracowników i jest pracodawcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. W związku z wypłatą wynagrodzeń za pracę na rzecz zatrudnionych pracowników Spółka występuje w roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.
Spółka przekazuje (i zamierza przekazywać również w przyszłości) prezent (upominek) w postaci tabletu każdemu pracownikowi, który w danym roku osiąga 10-letni staż pracy w firmie. Prezent stanowi formę gratulacji, uhonorowania pracownika Spółki, z okazji osiągnięcia długiego stażu pracy. Prezenty są wydawane raz w roku, najczęściej w grudniu.
Sam prezent i jego wartość nie mają związku z wykonywaną pracą ani jej rezultatami.
Wręczanie upominków jest zwyczajem zakładowym, nieuregulowanym w przepisach wewnętrznych. Pracownikowi w związku z tym nie przysługuje roszczenie wobec Spółki o wydanie prezentu – inaczej niż ma to miejsce w przypadku roszczenia o wypłatę wynagrodzenia.
Pytanie
Czy wartość wręczanego prezentu z tytułu osiągnięcia 10-letniego stażu pracy w Spółce stanowi przychód ze stosunku pracy i czy w związku z tym ciążą na Spółce obowiązki płatnika?
Państwa stanowisko w sprawie
W Państwa ocenie, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty