28.08.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.366.2023.2.AJB

Brak opodatkowania przeniesienia do majątku osobistego wspólników Spółki nieruchomości i zapłaty podatku od towarów i usług, a także brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z ww. czynnością.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania przeniesieniado majątku osobistego wspólników Spółki nieruchomości i zapłaty podatku od towarów i usług, a także braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z ww. czynnością. Uzupełnili go Państwo pismem z 31 lipca 2023 r. (data wpływu 31 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej - spółką cywilną (dalej: „Spółka”) - w ramach której Jej wspólnicy wykonują działalność gospodarczą. Wspólnicy Spółki posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej jako wspólnicy spółki cywilnej, na zasadach, o których mowa w art. 30c UPDOF (opodatkowanie podatkiem liniowym). Dokumentację podatkową dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, Spółka prowadzi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Spółka cywilna jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego VAT.

W dniu 18 marca 2010 r., Wspólnicy J. I. wraz z małżonką, oraz Z. T. wraz z małżonkiem, kupili w drodze użytkowania wieczystego nieruchomość położoną w … przy ul. …, za ustaloną cenę, w udziałach .... części (działki 1 oraz 2), dalej jako „Nieruchomość 1”, każde z małżeństw do wspólności ustawowej w jakiej ze sobą pozostają. Wspólnicy J. I. oraz Z. T. ujawnili Nieruchomość 1 w ewidencji środków trwałych prowadzonej spółki cywilnej, natomiast nieruchomość pozostawała objęta współwłasnością łączną wspólników - z prawnego punktu widzenia, ww. nieruchomość pozostaje współwłasnością J. I. wraz z małżonką oraz Z. T wraz z małżonkiem (w stosunku do każdego z małżeństw jako współwłasność łączna małżonków). W momencie zakupu Nieruchomości 1 na działce znajdowały się budynki magazynowe, oba pokryte papą - o łącznej powierzchni użytkowej 239,82 m wraz z doprowadzoną instalacją energii elektrycznej i instalacją wodno-kanalizacyjną i telekomunikacyjną. Przy nabyciu Nieruchomości 1 nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż do dostawy znalazło zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług, co zostało stwierdzone w treści aktu notarialnego. Spółka ponosiła wydatki o charakterze remontowym, które nie przekraczały 30% wartości początkowej ww. nieruchomości. Działki o nr 1 oraz 2 zostały wykupione przez wspólników na własność w 2013 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne