Interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.377.2023.1.KFK
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania w Spółce obowiązku podatkowego w związku z wystawieniem Wykonawcy faktury za zajęcie pasa drogowego na podstawie otrzymanej decyzji administracyjnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka działa na terytorium RP. Siedzibą Spółki jest (…). Spółka posiada status zarejestrowanego czynnego podatnika podatku od towarów i usług.
Głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest opodatkowana podatkiem VAT działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Działalność prowadzona jest na terenie Gmin tworzących Związek (…).
W ramach swoich zadań inwestycyjnych Spółka zawiera umowy z Wykonawcami na realizację określonych prac w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Zgodnie z treścią zawieranych umów, do obowiązków Wykonawcy każdorazowo należy uzyskanie wszelkich zezwoleń, zgód, uzgodnień i innych dokumentów, wymaganych do realizacji prac oraz poniesienie wszelkich kosztów związanych z ich uzyskaniem (kwota wynagrodzenia umownego uwzględnia m.in. opłaty z tytułu zajęcia terenu). Prace budowlane w głównej mierze prowadzone są w pasach drogowych.
Za zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót niezwiązanych z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg organy (zarządcy dróg) wystawiają na Spółkę, jako Inwestora, decyzje administracyjne zezwalające na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót związanych z budową/modernizacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i naliczają opłatę. Opłata w pierwszej kolejności regulowana jest przez Spółkę, a następnie koszt zajęcia pasa przenoszony jest (refakturowany) na Wykonawcę. Spółka wystawia Wykonawcy fakturę, doliczając do kwoty opłaty wynikającej z decyzji, podstawową stawkę VAT w wysokości 23%. Następnie Wykonawca reguluje swoje zobowiązanie wobec Spółki na podstawie otrzymanej faktury (nie występuje przedpłata, zaliczka, zadatek).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty