Interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.207.2023.3.KS
Możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 4 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Uzupełniła go Pani pismem z 18 maja 2023 r. (wpływ 22 maja 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem sygnowanym datą 19 maja 2023 r. (wpływ 6 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego (przedstawiony ostatecznie w uzupełnieniu z 18 maja 2023 r.)
Jest Pani matką czwórki dzieci ((...) lat), przy czym pierwsze dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego zakończonego rozwodem. Kilka lat temu otrzymała Pani interpretację podatkową potwierdzającą możliwość rozliczenia wspólnie z córką – dziecko zamieszkiwało z Panią, miało ustalone kontakty z ojcem, który wpłacał na nie alimenty.
W styczniu 2019 r. córka skończyła 18 lat. W 2022 r. zdała maturę i rozpoczęła studia dzienne w X. Ma Pani też trójkę dzieci małoletnich ze związku nieformalnego ze swoim obecnym partnerem. Z obecnym partnerem prowadzi Pani system ścisłego rozliczania się z wydatków w myśl zasady, że każde z Państwa żyje na własny rachunek i nie finansuje się wzajemnie, nie wnika w swoje dochody, wydatki czy inwestycje, na czym bardzo obojgu Państwu zależy. Partner przelewa Pani co miesiąc kwotę tytułem dobrowolnych alimentów, które są przeznaczane na utrzymanie Państwa wspólnej trójki dzieci – zgodziła się Pani na powiększenie rodziny pod warunkiem, że partner będzie pokrywał koszt ich utrzymania, ponieważ dla Pani znacznym obciążeniem było utrzymanie najpierw jednego a potem dwójki dzieci. W zasadzie jest to system dość rygorystycznego rozliczania wydatków i przejrzystości, tak aby partner nie ponosił kosztów Pani czy Pani najstarszej córki utrzymania. Przyjęli Państwo założenie, że w żaden sposób nie uczestniczy w utrzymaniu Pani najstarszej córki, która nie jest jego dzieckiem. Córka zresztą nie dogadywała się z Pani partnerem zbyt dobrze i nie chciała, by w jakikolwiek sposób angażował się w jej życie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty