Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.253.2023.1.MG
Podatek od towarów i usług który dotyczy podlegania opodatkowaniu sprzedaży prawa własności gruntu na rzecz obecnego użytkownika wieczystego, w sytuacji, gdy ustanowienie prawa użytkowania wieczystego nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podlegania opodatkowaniu sprzedaży prawa własności gruntu na rzecz obecnego użytkownika wieczystego, w sytuacji, gdy ustanowienie prawa użytkowania wieczystego nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Skarb Państwa w imieniu, którego organem reprezentującym w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest Starosta A, jest właścicielem nieruchomości oznaczonej ewidencyjnie jako działka nr 3 położona w B, Gmina B zapisana w KW (...). Przedmiotowa działka porośnięta jest trawą i chwastami. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy B dla powyższej działki przewiduje tereny zabudowy usługowej (symbol U). Działka ta została wyodrębniona z działki oznaczonej nr 1 o powierzchni (...) ha, na podstawie decyzji Urzędu Wojewódzkiego w C nr (...) z 24 stycznia 1991 r. Działka nr 1 stała się z dniem 5 grudnia 1990 r. przedmiotem użytkowania wieczystego przez D w B. W roku 1990 została podjęta decyzja o prywatyzacji firmy z udziałem partnera strategicznego – E, a następnie, w wyniku połączenia spółek D Sp. z o. o., F Sp. z o. o. i G Sp. z o. o., powstała firma H Sp. z o. o. Prywatyzacja spowodowała stosowne zmiany użytkownika wieczystego, które przechodziło wraz z przekształceniami własnościowymi na kolejno tworzone podmioty. W roku 2000 nastąpił podział działki nr 1 na 1/1 i 1/2 – obie nadal w użytkowaniu wieczystym Spółki D, w roku 2000 r. Kolejny podział w roku 2007 dotyczył działki nr 1/2 na działki nr 3 i nr 1/4 – obie działki pozostały nadal w użytkowaniu wieczystym Spółki D. W roku 2011 aktem notarialnym zawarto umowę zamiany na mocy, której prawo użytkowania wieczystego działki nr 3 Spółka D przeniosła na Gminę B. Aktem notarialnym z dnia 10 lutego 2022 r. Gmina B darowała Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (...) prawo użytkowania wieczystego działki nr 3. Działka ta jest niezabudowana. Wnioskiem z dnia 22 sierpnia 2022 r. aktualny użytkownik wieczysty zwrócił się do Starosty A o sprzedaż nieruchomości objętej prawem użytkowania wieczystego w trybie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 344, dalej „u.g.n.”). Wojewoda (...) zarządzeniem nr (...) z dnia 5 kwietnia 2023 r. wyraził zgodę na sprzedaż działki nr 3, na wyżej wskazanej podstawie prawnej, na rzecz użytkownika wieczystego to jest ZUS (...), za kwotę (...) zł, która to kwota zawiera wartość nieruchomości określoną przez rzeczoznawcę majątkowego oraz koszt przygotowania nieruchomości do sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty