Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.492.2023.3.EC
Skutki podatkowych z tytułu realizacji prawa do opcji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 17 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu realizacji prawa do opcji.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 lipca 2023 r. (data wpływu 6 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pan R.Ś., zwany dalej Podatnikiem, Wnioskodawcą lub Beneficjentem, podpisał w roku 2022 r. umowę dotyczącą programu motywacyjnego w A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (obecnie B) z siedzibą w (…).
Umowa została zawarta pomiędzy podatnikiem a A. Sp. z o.o. (obecnie B.) oraz częścią wspólników A. Sp. z o.o. (obecnie B.). Program motywacyjny został wprowadzony w celu zwiększenia Pana motywacji do osiągnięcia dla A. Sp. z o.o. (obecnie B.) oraz spółki powiązanej kapitałowo - C. Sp. z o.o. jak najlepszych wyników finansowych oraz umożliwienie Beneficjentowi uzyskania dodatkowego odroczonego w czasie dochodu w wysokości ściśle powiązanej z wartością A. Sp. z o.o. (obecnie B.).
C. Sp. z o.o. jest spółką w której 100% udziałów posiada A. Sp. z o.o. (obecnie B.). Wspólnicy A. Sp. z o.o. dokonali większościowego zbycia podmiotowi trzeciemu udziałów posiadanych w C Sp. z o.o.
Zgodnie z treścią umowy programu motywacyjnego otrzymuje Pan opcje, które w dniu ich wystawienia nie przedstawiają żadnej wartości rynkowej ani nie zapewniają korzyści. Przez opcje rozumie się prawdo do odpłatnego objęcia lub nabycia udziałów w A. Sp. z o.o. (obecnie B.) za cenę odpowiadającą ich wartości nominalnej lub uzyskanie ekwiwalentu pieniężnego - równowartości udziałów zbywanych przez wspólników, które mogą być przyznane Beneficjentowi i wykonane na zasadach przewidzianych umową, a które stanowią pochodny instrument finansowy w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty