Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.152.2023.2.ZK
W zakresie ulgi badawczo-rozwojowej oraz ulgi na prototyp.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek, z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej oraz ulgi na prototyp. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 5 czerwca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką akcyjną posiadającą siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Rok podatkowy Spółki jest równy z rokiem kalendarzowym.
Spółka prowadzi działalność w … . Projekt …, nakierowany jest na stworzenie i skomercjalizowanie nowego produktu leczniczego …. .
Realizacja projektu … ma na celu optymalizację technologii … w celu obniżenia kosztów leczenia pacjentów, co przełoży się na zwiększenie dostępności tego typu terapii dla większej liczby osób.
Projekt … rozwijany jest przez Spółkę wspólnie z podmiotem powiązanym, tj. … (dalej: „PBKM”).
Wnioskodawca jest skoncentrowany na działaniach innowacyjnych oraz rozwoju oferowanych produktów i usług. Spółka dysponuje własnym zapleczem technologicznym umożliwiającym prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, dzięki czemu rozwija technologie wytwarzania produktów, wykorzystując posiadane zasoby wiedzy oraz wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę specjalistów.
Zatem, Wnioskodawca prowadził i nadal prowadzi projekty badawczo-rozwojowe (dalej: „” lub „”) związane z opracowywaniem oraz rozwijaniem produktów leczniczych terapii genowej. Projekty były i są realizowane ze środków własnych Spółki. Przedmiotowe prace realizowane przez Spółkę spełniają definicję badań naukowych i prac rozwojowych zawartą w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.; dalej: „”). W efekcie, prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią również działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a potwierdzenie prowadzenia przez … prac B+R .
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty