Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.267.2023.3.SR
Ustalenie obowiązku podatkowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 marca 2023 r. złożyła Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami złożonymi 23 maja 2023 r. oraz 1, 2 i 12 czerwca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pani (obywatelka Białorusi) w 2022 r. przebywała na terenie Polski w różnych celach:
·10 stycznia 2022 r.-19 stycznia 2022 r. – leczenie w uzdrowisku,
·4 lutego 2022 r. – delegacja służbowa do Białegostoku od białoruskiej firmy,
·26 lutego 2022 r.-23 kwietnia 2022 r. – delegacja służbowa od białoruskiej firmy, następnie wakacje,
·5 lipca 2022 r.-31 grudnia 2022 r. – przyjechała na podstawie wizy pracowniczej, została zatrudniona na 3/4 etatu, dzieci poszły do szkoły od dnia 1 września.
Opuszczała Pani teren Polski w celach wyjazdu do Unii Europejskiej na wakacje i wyjazdy służbowe – łącznie na 23 dni.
W taki oto sposób przebywała Pani fizycznie na terenie Polski 225 dni, co jest dłużej niż 183 dni w 2022 r. i zgodne z prawem Rzeczypospolitej Polskiej może zostać uznana za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dla celów podatkowych osoby fizycznej (art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Jednocześnie rezydentami podatkowymi Republiki Białoruś są osoby fizyczne, które faktycznie przebywały na Białorusi w roku kalendarzowym dłużej niż 183 dni, a do czasu faktycznego pobytu na Białorusi zalicza się czas bezpośredniego pobytu osoby fizycznej na Białorusi, jak również czas, w którym ta osoba opuszczała Białoruś w celu: leczenia, podróży służbowej zgodnie z ustawodawstwem białoruskim; w celu wypoczynku, na odpoczynek, pod warunkiem, że czas pobytu na takim odpoczynku łącznie dla wszystkich wyjazdów poza terytorium Republiki Białorusi w roku kalendarzowym wynosił nie więcej niż sześćdziesiąt dni kalendarzowych. Liczba dni, w których osoba fizyczna faktycznie przebywa na Białorusi w roku kalendarzowym, rozpoczyna się w dniu następującym po dniu jej wjazdu na Białoruś i kończy się w dniu jej wyjazdu z Białorusi włącznie lub w ostatnim dniu roku kalendarzowego (Kodeks podatkowy Republiki Białoruś art. 17. Osoby fizyczne będące rezydentami podatkowymi Białorusi).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty