Interpretacja indywidualna z dnia 26 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.317.2023.2.AMA
Brak opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziału w nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 11 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku powiększenia o podatek od towarów i usług sprzedaży udziałów w działce. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło do tut. Organu 1 czerwca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Nabycie udziału w działce powstało w skutek odziedziczenia spadku po rodzicach zatem nie było opodatkowane podatkiem dochodowym, PCC, VAT ani żadnym innym. Nie było faktury w formie spadku po rodzicach. Po ojcu (25% udziału na 10 osób) – 31.03.2015 r. Po mamie (75% udziału na 10 osób) – 31.10.2019 r. Od momentu dziedziczenia działka nie była wykorzystywana przez Panią w żaden sposób. Kupiec zgłosił się sam. Podjęła Pani wspólną decyzję z rodzeństwem i udzielili Państwo – w tym też Pani – pełnomocnictwa przed notariuszem bratu Z.M. aby reprezentował Panią w załatwianiu wszelkich spraw związanych ze sprzedażą działki. Od momentu dziedziczenia działka nie była prowadzona do żadnej działalności gospodarczej ani też żadnych działań marketingowych. Ze sprzedażą działki konsultacje ze spadkobiercami poczynił brat Z.M. – pełnomocnik, które miało doprowadzić do sprzedaży działki. Na terenie działki stoi dom mieszkalny jednorodzinny i budynek gospodarczy. Kupujący nie był zainteresowany kupnem domu mieszkalnego, więc powstał podział działki nr 1 w związku z wystąpieniem do podziału geodezyjnego, tak aby wydzielić budynek mieszkalny od reszty działki, powstała zatem działka nr 2 (działka z domem mieszkalnym nie będąca przedmiotem sprzedaży o powierzchni (…) ha) oraz 3 (przedmiot sprzedaży o powierzchni (…) ha). W ramach tego zabiegu uzyskano również projekt rozbiórki części nieruchomości gospodarczej, na której granicy podziału kupujący we własnym zakresie ją rozebrał. Rozebrał ją przed zakupem, ponieważ prawo geodezyjne nie pozwala na podział działki wraz z budynkiem znajdującej się na jej części. Strona kupująca była zainteresowana tylko działką a nie budynkiem i w tym celu rozpoczęła się rozbiórka budynku częściowo gospodarczego w 2022 r. (ukończona w marcu 2023 r.) – podział geodezyjny. Obecnie nieruchomość jest wolna od wszelkich długów a w szczególności od należnych a nieuiszczonych podatków oraz innych ciężarów publicznoprawnych, w tym zobowiązań podatkowych – nie ciążą na niej żadne prawa wobec nabywcy umowy sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty