Porada aktualna na dzień 11-12-2023
15.06.2023 Ubezpieczenia

Czy zawieszenie działalności ma wpływ na zasiłek macierzyński i chorobowy przedsiębiorcy

Od czerwca 2020 r. w ramach działalności gospodarczej prowadzę kancelarię prawną. W maju 2023 r. urodziłam dziecko i pobieram z tego tytułu zasiłek macierzyński. Od 1 sierpnia 2023 r. chciałabym zawiesić działalność gospodarczą, ponieważ nie zamierzam jej wykonywać w tym czasie. Czy będzie to miało wpływ na prawo do zasiłku chorobowego, przysługującego po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, w razie ewentualnej choroby? Czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego będzie taka sama jak w przypadku zasiłku macierzyńskiego?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, pobierająca zasiłek macierzyński, może zawiesić wykonywanie działalności, jeśli nie zamierza jej wykonywać w tym czasie. Nie ma to wpływu na pobierany przez nią zasiłek macierzyński. Natomiast, jeśli po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego zachoruje, prawo do zasiłku chorobowego nabędzie dopiero po okresie wyczekiwania, tj. po upływie 90 dni ubezpieczenia chorobowego, licząc od daty ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń w tym dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego). Również podstawa wymiaru zasiłku chorobowego będzie inna niż w przypadku zasiłku macierzyńskiego – z uwagi na przerwę w ubezpieczeniu zostanie ona ustalona na nowo. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Przedsiębiorca pobierający zasiłek macierzyński może w każdym czasie zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli w tym okresie nie zamierza jej wykonywać. Musi jednak pamiętać, że zawieszenie działalności stanowi przerwę w okresie ubezpieczenia chorobowego, co będzie miało wpływ na prawo do świadczeń chorobowych (zasiłku chorobowego) i ich wysokość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne