Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.224.2023.1.MS
Obowiązki płatnika z tytułu podróży służbowych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
UWAGA WSTĘPNA
1.(...)
2.W 2023 r. doszło jednak do zmian w grupie kapitałowej ..., której Wnioskodawca pozostaje częścią. W ramach przedmiotowych zmian wprowadzono strukturę macierzową, tzn. do poszczególnych spółek z grupy przypisano konkretne zadania. Zadanie zawierania umów o świadczenie usług opieki domowej z Podopiecznym, jego przedstawicielem, pełnomocnikiem lub opiekunem prawnym przypisano tzw. spółkom sprzedażowym (dalej jako „Spółki Sprzedażowe”). Wnioskodawca będzie natomiast pozostawał podwykonawcą Spółek Sprzedażowych i to z nimi zawrze umowy o świadczenie usług opieki domowej.
3.Dodatkowo należy zauważyć, że w dniu 29 stycznia 2023 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2022 roku, poz. 2302, dalej jako „Rozporządzenie Dotyczące Podróży Służbowych”). Treść przedmiotowego rozporządzenia - w zakresie objętym zapytaniem Wnioskodawcy — jest tożsama z tą, która obowiązywała poprzednio (od 2013 r.), z tą różnicą, że zgodnie z treścią załącznika do Rozporządzenia Dotyczącego Podróży Służbowych kwota limitu zwrotu kosztów noclegowych potwierdzonych rachunkiem wynosi dla Niemiec 170 EUR (nie zaś 150 euro jak poprzednio). Powoduje to, że część dodatku, o której mowa w Nb 36 poniżej będzie wynosić nie więcej niż 42,50 euro (co stanowi 25% kwoty stanowiącej limit kosztów noclegów dla Niemiec i wynoszącej 170 euro), nie zaś 37,50 euro (co stanowiło 25% kwot) stanowiącej limit kosztów noclegów dla Niemiec i wynoszącej 150 euro) jak wskazywano w Nb 32 wniosku o interpretację podatkową z dnia 22 grudnia 2022 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty