27.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.77.2023.2.SD

Ulga prorodzinna

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie :

- możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej za lata 2017-2020 jest prawidłowe;

- możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej za 2021 rok jest nieprawidłowe;

- konieczności złożenia korekty za lata 2017-2021 jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 lutego 2023 roku wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 kwietnia 2023 r. (wpływ 4 kwietnia 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

25 stycznia 2023 roku otrzymał Pan z Urzędu Skarbowego w (…) wezwanie do złożenia korekty deklaracji zeznań PIT-37 za lata 2017-2021. Ulga prorodzinna na Pana córkę (…) została odliczona za 12 miesięcy zarówno przez Pana, jak i Pana byłą żonę (…). Posiada Pan władzę rodzicielską nad wyżej wskazaną córką oraz w latach 2017- 2021 faktycznie ją Pan wykonywał. Dziecko uczęszcza do szkoły podstawowej. Pana córka ma pobyt stały u matki, jednak to Pan na utrzymanie córki łoży regularnie alimenty. Dodatkowo pokrywa Pan bieżące potrzeby dziecka. W połowie pokrył Pan koszty zabiegu (…). W połowie opłacał Pan zakup aparatu ortodontycznego dla dziecka. Ma Pan ustalone przez sąd kontakty z dzieckiem, tj. dwa weekendy w miesiącu, tydzień ferii zimowych, tydzień wakacji oraz określone dni pobytu dziecka u Pana w trakcie świąt Bożego Narodzenia oraz świąt Wielkanocnych. Poczynił Pan duże starania o utrzymanie kontaktów z córką, ponieważ początkowo matka dziecka je utrudniała. Z dzieckiem uczęszcza Pan na salę zabaw, basen, kino, wycieczki, lodowisko etc. Uczęszcza Pan na wywiadówki dziecka oraz aktywnie śledzi Pan jej postępy w nauce. Dba Pan o rozwój religijny dziecka, zorganizował Pan dla niej przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Ma Pan zorganizowany w swoim domu pokój dla dziecka, gdzie Pańska córka ma swoje rzeczy: ubrania, obuwie, zabawki. Reasumując uczestniczy Pan aktywnie w życiu dziecka i sprawuje cały czas pieczę nad jej wychowaniem. Nie mając wiedzy, że Pańska małżonka podjęła pracę i dokonuje odliczenia ulgi na dziecko od podatku, nieświadomie przez ostatnie 5 lat (lata 2017-2021) dokonywał Pan odliczeń ulgi na dziecko od podatku w wysokości 100%. W związku z powyższym rozważa i posiada Pan pytanie, czy w zaistniałym stanie faktycznym, mając władzę rodzicielską nad dzieckiem i faktycznie ją sprawując w latach 2017-2021, mógł Pan dokonywać odliczenia ulgi na dziecko od podatku w częściach równych, tj. w kwocie stanowiącej ½ kwoty określonej w art. 27f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne