Interpretacja indywidualna z dnia 31 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.98.2023.1.KF
Możliwość zwolnienia z opodatkowania odprawy otrzymanej na podstawie wyroku sądu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 6 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania odprawy otrzymanej na podstawie wyroku sądu. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W grudniu 2020 r. w (…) miały miejsce grupowe odejścia z pracy pracowników z uprawnieniami emerytalnymi z powodu trudnej sytuacji finansowej spółki. Pracownikom odchodzącym z pracy wypłacano odprawy na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969 t. jedn. ze zm.).
Pracodawca przed rozwiązaniem z Panem umowy o pracę rozpoczął procedurę konsultacji związkowych w zakresie zamiaru wypowiedzenia Panu stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych, wskazując jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę trudną sytuację finansową (…), Pana umowa została jednak ostatecznie rozwiązana przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia ze względu na Pana długotrwałą absencję wywołaną chorobą – art. 53 § 1 pkt 1 lit. b.
Pracodawca zwalniając Pana w trybie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b wykluczył Pana z grupy pracowników, którym przyznano odprawy z tytułu zwolnień grupowych i pozbawił Pana prawa do odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Od decyzji pracodawcy odwołał się Pan do Sądu Pracy, który orzekł, że rozwiązanie z Panem umowy o pracę w trybie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b było niezgodne z prawem. Prawdziwą przyczyną zwolnienia była, w ocenie Sądu, trudna sytuacja finansowa pracodawcy, a zatem przyczyna niedotycząca pracownika. W konsekwencji została spełniona podstawowa przesłanka uprawnienia do odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969 t. jedn. ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty