Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1127.2022.7.JM
Opodatkowanie wynagrodzenia artysty scenicznego na terytorium Polski.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
‒ prawidłowe – w zakresie braku opodatkowania w Polsce wynagrodzenia artysty mającego miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii (pytanie Nr 2),
‒ nieprawidłowe – w zakresie opodatkowania na terytorium Polski wynagrodzenia artysty mającego miejsce zamieszkania w Niemczech (pytanie Nr 3),
‒ nieprawidłowe – w zakresie obowiązków płatnika w odniesieniu do wynagrodzenia wypłaconemu artyście mającemu miejsce zamieszkania w Polsce za pośrednictwem holenderskiego agenta (pytanie Nr 5).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania wynagrodzenia artysty scenicznego na terytorium Polski.
Uzupełnili go Państwo – na wezwanie – pismem z 20 lutego 2023 r. (data wpływu 20 lutego 2023 r.), pismem z 14 marca 2023 r. (data wpływu 14 marca 2023 r.) oraz pismem z 24 marca 2023 r (data wpływu 24 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Przedmiot działalności Fundacji:
Wnioskodawca (dalej: „Fundacja”, „Płatnik”, „Państwo”) jest m.in. organizatorem festiwali muzycznych. Fundacja korzysta zatem z usług różnych artystów scenicznych, którzy występują w Polsce. W praktyce duża część tych artystów to artyści zagraniczni, nieposiadający w Polsce rezydencji podatkowej. Część umów zawierana jest z tymi artystami bezpośrednio, a część za pośrednictwem różnego rodzaju agencji artystycznych, spółek estradowych czy osób prawnych zatrudniających tego rodzaju wykonawców. Może się zatem zdarzyć, że fakturę wystawia zagraniczny artysta bezpośrednio, jak również agencja artystyczna. W tym drugim przypadku wynagrodzenie artysty oraz prowizja agencji mogą być wyodrębnione, albo nie. W praktyce rodzi to pewne problemy ze stosowaniem przepisów prawa podatkowego dotyczących tzw. poboru podatku u źródła w Polsce, czy to na gruncie cytowanej ustawy o PDOF (płatność na rzecz osoby fizycznej, artysty), czy też ww. ustawy o PDOP (płatność na rzecz agencji, osoby prawnej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty