Warunki odzyskania nadpłaty podatku od wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych – odpowiedzi na 5 pytań z praktyki
W przypadku gdy płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcą lub zleceniodawcą naliczył i potrącił od wypłaconych wynagrodzeń lub innych świadczeń podatek, który był nienależny lub w wysokości wyższej od należnej, powstaje nadpłata. Podatnik może ją odzyskać na podstawie wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku lub po złożeniu zeznania rocznego. Z takiego rozwiązania nie skorzysta płatnik podatku.
Podatnik, który kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo jego wysokość, może złożyć do urzędu skarbowego wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Natomiast płatnik jest uprawniony do złożenia takiego wniosku tylko wtedy, gdy wpłacony podatek nie został pobrany od podatnika. Wniosek można złożyć w trakcie roku. W praktyce odzyskanie podatku może sprawiać problemy. Jest to bowiem uzależnione od konkretnych okoliczności. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania naszych Czytelników w tym zakresie.
(?) Od stycznia do czerwca 2024 r. pobieraliśmy nienależny podatek od wynagrodzenia pracownika w wieku 25 lat. Osoba ta nie złożyła rezygnacji ze stosowania zwolnienia z podatku osiąganych przychodów. Czy skuteczny będzie złożony przez nas wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku?
Nie. Ponieważ podatek został pobrany z wynagrodzenia pracownika i to on w związku z tym otrzymał niższe wynagrodzenie, nie przysługuje Państwu zwrot tego podatku. Zatem złożenie przez Państwa wniosku jest bezprzedmiotowe. Wniosek może skutecznie złożyć pracownik i odzyskać nienależnie potrącony podatek. Jeżeli tego nie zrobi, odzyska nadpłatę po złożeniu zeznania podatkowego za 2024 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty