Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.60.2023.1.AWY
Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT czynności zbycia zespołu składników przedsiębiorstwa w upadłości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT czynności zbycia zespołu składników przedsiębiorstwa w upadłości.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca – A. sp. z o.o. w upadłości (dalej A. sp. z o.o., Spółka, Podatnik) prowadził działalność gospodarczą w sektorze przetwórstwa mięsnego i specjalizował się w plastrowaniu i konfekcjonowaniu wędlin. Przed rozpoczęciem działalności operacyjnej w 2014 i 2015 roku, Spółka nabyła dwie linie produkcyjne: jedną do produkcji parówek, a drugą do plastrowania i paczkowania wędlin.
Spółka zorganizowała swoje przedsiębiorstwo przez montaż wskazanych linii oraz nabycie wyposażenia stanowisk pracy, wyposażenia zaplecza socjalnego, wyposażenia biurowego oraz środków transportu wewnętrznego (wózki paletowe). Spółka była zatem właścicielem parku maszynowego - między innymi wysokospecjalistycznych linii do produkcji parówek oraz do plastrowania i paczkowania wędlin. Wartość początkowa netto tych dwóch linii produkcyjnych to kwota około 40.000.000,00 zł.
Spółka prowadziła działalność na dzierżawionej nieruchomości w (…). Nieruchomość, gdzie odbywała się produkcja Spółki była własnością B. S.A. i była dzierżawiona przez A. sp. z o.o. od tego podmiotu od dnia 10 marca 2014 roku.
Umowa dzierżawy była zawarta na okres 10 lat, tj. do dnia 10 marca 2024 roku. W październiku 2020 r. własność nieruchomości dzierżawionej nabył C. S.A. (posiadający 100% w kapitale D. S.A.), a w lutym 2021 r. właścicielem nieruchomości dzierżawionej stały się D. S.A. Faktury za dzierżawę spółka A. sp. z o.o. regulowała do dnia 29 września 2021 r. (tj. do dnia sprzedaży przedsiębiorstwa).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty