Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.29.2023.1.KW
Czy po otrzymaniu przez Spółkę aportu Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania Ryczałtem począwszy od 2023 roku oraz czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, wobec Spółki znajdzie zastosowanie zasada wyłączenia z opodatkowania Ryczałtem z art. 28k ust. 1 pkt 5 lub pkt 6 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia czy po otrzymaniu przez Spółkę aportu Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania Ryczałtem począwszy od 2023 roku oraz czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, wobec Spółki znajdzie zastosowanie zasada wyłączenia z opodatkowania Ryczałtem z art. 28k ust. 1 pkt 5 lub pkt 6 ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) rozpoczął działalność jako jednoosobowa działalność gospodarcza A. Wnioskodawca 21.07.2022 r złożył oświadczenie o przekształceniu w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie ART. 551 §5 KSH w związku z ART. 584(1) - 584(13) KSH. Wpis do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS (...) nastąpił 9 sierpnia 2022 r. 30 września 2022 r. nastąpiło podpisanie umowy spółki z nowym udziałowcem Panem A.I. który tego samego dnia wniósł w aportem niepieniężnym do spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zwany dalej we wniosku jako „Aport” ) Wartość Aportu przekroczyła równowartość kwoty 10 tys. euro. Udziały przez Pana A.I zostały objęte 17 października 2022 roku. Wnioskodawca Spółka posiada siedzibę w Polsce oraz w Polsce podlega opodatkowaniu od całości dochodów. Na dzień złożenia wniosku Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Rok podatkowy Spółki, o którym mowa w art. 8 ustawy o CIT jest równy z rokiem kalendarzowym. Spółka rozważa dokonanie decyzji o wyborze opodatkowania na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy o CIT, tj. ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych („Ryczałt”) w 2023 r. Na moment dokonania wyboru opodatkowania Ryczałtem, Wnioskodawca będzie spełniał warunki wskazane w art. 28j ustawy o CIT. Spółka złoży zawiadomienie, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT niezwłocznie po uzyskaniu interpretacji indywidualnej i wskaże jako pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem okres od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu złożenia zgłoszenia. Wnioskodawca jednocześnie zamknie księgi rachunkowe i sporządzi sprawozdanie finansowe na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc opodatkowania ryczałtem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty