01.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.882.2022.2.IK

Zwolnienie od podatku VAT oprocentowania z tytułu rozłożenia na raty opłaty przekształceniowej oraz wykazanie transakcji na fakturze w dwóch pozycjach

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT oprocentowania z tytułu rozłożenia na raty opłaty przekształceniowej oraz wykazania transakcji na fakturze w dwóch pozycjach jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT oprocentowania z tytułu rozłożenia na raty opłaty przekształceniowej oraz wykazania transakcji na fakturze w dwóch pozycjach. Wniosek został uzupełniony pismem z 11 stycznia 2023 r. oraz 20 stycznia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Gmina jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Gmina jest gminą wykonującą zadania na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 559, z późn. zm.: dalej jako u.s.g.). Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną wykonującą zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność (art. 2 ust. 1 i 2 u.s.g). Gmina realizuje swoje zadania własne, które polegają na zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty oraz zadania zlecone z zakresu administracji rządowej (art. 7 u.s.g.). Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1899, z późn. zm.; dalej jako „u.g.n.”), z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z przepisów tej ustawy oraz odrębnych ustaw Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, reprezentowana przez Wójta Gminy w przeszłości przekazywała nieruchomości gruntowe, stanowiące jej własność w użytkowanie wieczyste na podstawie przepisów u.g.n. W określonych, na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych przenoszone zostaje ponadto prawo własności przekazanych im gruntów. Podstawę prawną stanowią przepisy u.g.n. oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1314, z późn. zm.; dalej jako: „u.p.p.u.w.”) lub ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1495, z późn. zm.; dalej jako: u.p.p.u.w.g.z.). Wójt Gminy wydał trzy decyzje na wniosek zainteresowanych dotyczące przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W decyzjach ustalono, że za przekształcenie na rzecz Gminy jest opłata, którą należy wnieść na rachunek bankowy urzędu. Opłatę rozłożono na dwadzieścia równych rat płatnych w terminie do dnia 30 listopada w jednym przypadku i do 31 marca w dwóch przypadkach każdego kolejnego roku kalendarzowego. Należność rozłożona na raty podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski. Należne oprocentowanie nieuiszczonej opłaty podlega zapłacie wraz z każdą ratą. W przypadku nieterminowego uiszczenia należnych opłat naliczone zostają ustawowe odsetki. Decyzja stanowiła podstawę do dokonania wpisu prawa własności w księdze wieczystej. Nieruchomości w dniu przekazania stanowiły: 1) nieruchomość rolną, 2) nieruchomość przeznaczoną na usługi gastronomiczne, 3) nieruchomość przeznaczona pod zabudowę pensjonatową. Zgodnie z art. 1 u.p.p.u.w. osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne