Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.902.2022.2.AB
Opodatkowanie darowizny
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącego opodatkowania darowizny Nieruchomości A jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 1 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia z podatku VAT darowizny Nieruchomości A. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lutego 2023 r. oraz pismem z 21 lutego 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca planuje przekazać w formie darowizny prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na niej budynkiem będącym odrębną własnością „Nieruchomość A” oraz prawo własności samodzielnego lokalu użytkowego z budynku będącego odrębną własnością posadowionego na prawie użytkowania wieczystego gruntu wraz z udziałem w części wspólnej budynku. „Nieruchomość B” Wnioskodawca jest współużytkownikiem wieczystym nieruchomości nr KW … obejmującej działkę nr … Na nieruchomości tej zlokalizowana jest nieruchomość budynkowa w postaci budynku magazynowo-biurowego o powierzchni 395 m (dalej zwaną łącznie „Nieruchomość A”, której Wnioskodawca jest współwłaścicielem. Wskazane współużytkowanie wieczyste gruntu i współwłasność budynku wynikają z pozostawania przez Wnioskodawcę w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Nieruchomość A została nabyta aktem notarialnym z dnia 12 lipca 2000 r. przez Wnioskodawcę oraz małżonkę Wnioskodawcy ze środków pochodzących z ich majątku wspólnego za cenę 140.000 zł. Nabycie prawa użytkowania wieczystego zostało udokumentowane fakturą VAT, na której wskazane było zwolnienie nieruchomości budynkowej wraz z prawem użytkowania wieczystego z opodatkowania (stawka „zw”). Zgodnie z treścią aktu notarialnego budynek był towarem używanym w rozumieniu artykułu 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz, że Sprzedającemu nie przysługiwało w stosunku do niego prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty