24.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.641.2022.1.MPA

Jeżeli Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sklasyfikowanej w PKD 71.12.Z – działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, nie będzie wykonywać żadnych czynności, których istotą jest jakikolwiek rodzaj doradztwa (inżynieryjne, techniczne, czy też inne), a także nie będzie wykonywać pozostałych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, a sprzedaż świadczonych usług zgodnie z przewidywaniem nie przekroczy kwoty limitu 200.000 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w 2023 r., to wówczas, będzie Pani miała prawo, jako podatnik, który rozpoczął działalność gospodarczą w 2023 r., skorzystać ze zwolnienia podmiotowego stosownie do art. 113 ust. 9 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, przewidzianego w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Obecnie jest Pani zatrudniona na umowę o pracę w wymiarze 1 etat, jednak w 2023 r. planuje Pani dorywczo, korzystając z art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2021 poz. 162), jako osoba fizyczna, oferować usługi polegające na kierowaniu pracami geodezyjnymi, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. 2021 poz. 1990). Nadmienia Pani, że posiada odpowiednie uprawnienia do kierowania pracami geodezyjnymi, o których mowa w art. 43 pkt 1 i 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zasady wykonywania prac oraz prawa i obowiązki kierownika prac geodezyjnych określone są w art. 42 ww. ustawy oraz w rozporządzeniu MR z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. 2022 poz. 1670). Opisane czynności kierowania pracami geodezyjnymi kwalifikują się jako PKD 71.12.Z działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, PKWiU 71.12.34 Usługi wykonywania pomiarów geodezyjnych oraz 71.12.35 Usługi sporządzania map. Jednocześnie nie zamierza Pani wykonywać jakichkolwiek czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności nie zamierza oferować usług w polegających na doradztwie technicznym ani żadnym innym doradztwie, mimo że sugeruje to kod PKD (nie ma możliwości wybrania innego kodu PKD). Nie przewiduje Pani również, aby wartość sprzedaży usług przekroczyła wartość wskazaną w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ww. ustawy. Jednocześnie wskazuje Pani, że powołane wyżej przepisy prawa dotyczące kierowania pracami geodezyjnymi nie mają związku z doradztwem technicznym czy udzielaniem porad. Jako kierownik prac geodezyjnych zamierza Pani kierować pracami, których zakres i założenia określi wykonawca prac geodezyjnych, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne