Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.466.2024.4.KO
Udzielenie pożyczki przez Spółkę jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
17 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej z 16 lipca 2024 r., który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w kwestii ustalenia czy udzielenie pożyczki przez Spółkę jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
Pismem z 28 sierpnia 2024 r. uzupełniono wniosek.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
M. K.
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
K Sp. z o.o.
Opis zaistniałego stanu faktycznego uzupełniony pismem z 28 sierpnia 2024 r.
K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Pożyczkodawca”) w dniu 2 kwietnia 2024 r. udzielił za wynagrodzeniem w postaci odsetek długoterminowej pożyczki pieniężnej osobie fizycznej – M. K. (dalej: „Pożyczkobiorca”) na podstawie umowy cywilnoprawnej. Umowa pożyczki została zawarta w Polsce. Pożyczkobiorca jest wspólnikiem Pożyczkodawcy i nie jest czynnym podatnikiem VAT
Pożyczkodawca jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność …. Pożyczkodawca nie jest objęty estońskim CIT. Udzielenie pożyczki ma charakter jednorazowy i Pożyczkodawca nie rozszerzał zakres prowadzonej działalności gospodarczej o udzielanie pożyczek pieniężnych.
Pożyczkobiorca przed zawarciem umowy pożyczki zwrócił się telefonicznie do Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem o obowiązek zgłoszenia pożyczki do stosownego Urzędu Skarbowego i zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu otrzymanej pożyczki. Z odpowiedzi konsultanta KIS wynikało, iż z racji tego, że Pożyczkodawca jest czynnym podatnikiem VAT i przyszłe otrzymane wynagrodzenie (odsetki) wykaże w deklaracji JPK_V7M jako usługę opodatkowaną podatkiem VAT, ale ze stawką „zwolnioną”, Pożyczkobiorca nie jest zobowiązany do zgłoszenia umowy pożyczki oraz uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu. W związku z powyższym Pożyczkobiorca nie dokonał zgłoszenia pożyczki i nie uiścił stosownego podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty