Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1039.2022.2.MG
W zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki jawnej, będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w spółkę komandytową.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 15 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki jawnej, będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w spółkę komandytową. Wniosek został uzupełniony pismem z 7 lutego 2023 r. (data wpływu 17 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan wspólnikiem w spółce jawnej (dalej: „Spółka”) w której jest obecnie dwóch wspólników, podatników podatku dochodowego od osób fizycznych („PIT”) zamieszkujących w Polsce oraz podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie (...) (dalej: Spółka). Do Spółki planowane jest dołączenie kolejnego wspólnika, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącej osobą prawną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”) posiadającym siedzibę w Polsce oraz podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Po dołączeniu spółki z o.o. do spółki jawnej i braku złożenia informacji, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. 2021. poz. 1800, ze zm., dalej: ustawa CIT), Spółka stanie się podatnikiem CIT. W związku z planowaną reorganizacją Spółka może zostać przekształcona w spółkę komandytową. Zgodnie z planami co do przekształcenia, wkłady wspólników w umowie spółki komandytowej zostaną określone w tej samej wysokości i kształcie oraz brzmieniu jakim będą w umowie spółki jawnej (przekształcanej) przed przekształceniem. W związku z przekształceniem wysokość majątku spółki nie ulegnie zmianie, bowiem cały Pana majątek, który ma wejść w skład spółki komandytowej (po przekształceniu) będzie odpowiadać majątkowi spółki jawnej przed przekształceniem. W rezultacie całość majątku spółki przekształcanej będzie stanowić majątek spółki po przekształceniu („bilans zamknięcia” spółki przekształcanej na dzień przekształcenia będzie odpowiadać „bilansowi otwarcia” spółki po przekształceniu - nie jest planowane wniesienie do spółki komandytowej tzw. „nowych wkładów” przez wspólników)”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty