13.09.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 13 września 2022 r., sygn. II CSKP 712/22

Kombinowana metoda wykładni obejmuje dwie fazy. W fazie pierwszej należy ustalić sens oświadczenia woli, kierując się wspólnym dla stron czynności rozumieniem tego oświadczenia (wykładnia subiektywna). Jedynie w przypadku rozbieżności w rozumieniu przez strony złożonego oświadczenia konieczne jest przejście do fazy drugiej (wykładni obiektywnej). W tej fazie konieczne jest ustalenie, jak adresat oświadczenia je zrozumiał i jak zrozumieć powinien. Kluczowe jest jednak to, że przejście do drugiej fazy wykładni jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy nie jest możliwe ustalenie wspólnego rozumienia złożonego oświadczenia przez strony. Jeżeli takie ustalenie jest możliwe wykładnia oświadczenia woli ogranicza się do pierwszej fazy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie: 

Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska (przewodniczący) ‎

SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca) ‎

SSN Mariusz Łodko 

w sprawie z powództwa R. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w W. ‎przeciwko L. Z. i A. Z. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 13 września 2022 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z dnia 19 listopada 2019 r., sygn. akt VI ACa 431/18, 

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania  ‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne