Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.781.2022.5.JS
Brak opodatkowania rozliczeń będących podziałem zysku zgodnie z ustalonym w umowie udziałem z tytułu realizacji wspólnego przedsięwzięcia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 1 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania rozliczeń będących podziałem zysku zgodnie z ustalonym w umowie udziałem z tytułu realizacji wspólnego przedsięwzięcia oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismami z 8 listopada 2022 r. (wpływ 8 listopada 2022 r.) oraz 24 stycznia 2023 r. (wpływ 24 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą we własnym imieniu, opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Kontrahent Wnioskodawcy („Zainteresowany”) również prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą we własnym imieniu, opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca i Zainteresowany nie stanowią podmiotów powiązanych. Zarówno Wnioskodawca, jak i Zainteresowany są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT, prowadzącymi działalność m.in. w zakresie handlu oraz wynajmu różnego typu maszyn budowlanych, rolniczych, leśnych i innych. Ani Wnioskodawca, ani Zainteresowany nie korzystają ze zwolnienia w VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
Wnioskodawca oraz Zainteresowany (dalej wspólnie „Partnerzy”) zawarli dnia 1 marca 2021 r. umowę konsorcjum (umowę wspólnego przedsięwzięcia, dalej: „Konsorcjum”) w celu wspólnego zrealizowania zadania, polegającego na handlu, wynajmie maszyn, ze względu na to, że żaden z nich nie posiadał odpowiednich środków na to aby samodzielnie realizować handel czy najem na większą skalę. Żaden z Partnerów nie posiadał odpowiednich środków na zakup maszyn. Wspólne działanie zostało podjęte w celu wzajemnego połączenia potencjałów finansowych, technicznych i organizacyjnych, przekraczających możliwości jednego podmiotu i tym samym sprostaniu rosnącym wymogom konkurencji. Celem wspólnego przedsięwzięcia jest powierzenie wyodrębnionych działań Partnerom i maksymalizacja zysku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty