19.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.521.2022.2.RST

Nieposiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2022 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo pismem przesłanym Pocztą (data wpływu 17 listopada 2022 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem przesłanym za pośrednictwem ePUAP 23 grudnia 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego ostatecznie sformułowany w odpowiedzi na wezwanie

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Niemczech i zajmuje się sprzedażą oraz serwisem (…). Spółka jest zarejestrowana w Polsce jako „podatnik VAT czynny”, pod numerem: (…). W celu efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej, Wnioskodawca od dłuższego czasu zatrudnia w Polsce osobę fizyczną (dalej: „Pracownik”), która zajmuje się czynnościami wspomagającymi działalność sprzedażową Wnioskodawcy na polskim rynku. Wnioskodawca planuje długofalowo kontynuować współpracę z Pracownikiem, tj. w przewidywalnej przyszłości nie planuje kończyć współpracy z Pracownikiem. Pracownik jest polskim obywatelem, na stałe zamieszkującym w Polsce (…). Praca na rzecz Wnioskodawcy świadczona jest głównie zdalnie, za pośrednictwem środków porozumienia się na odległość. Swoje zadania Pracownik wykonuje w ww. miejscu zamieszkania, bądź w trakcie podróży biznesowych (krajowych). W ogólnym ujęciu, czynności wykonywane przez Pracownika na rzecz Wnioskodawcy mają charakter wspomagający i uzupełniający w stosunku do głównego przedmiotu działalności Wnioskodawcy. Można im przypisać charakter głównie marketingowy i reklamowy. Co istotne, nie są one przeprowadzane przez Pracownika w sposób autonomiczny i samodzielny. Nie kreują one dodatkowego źródła zysku, tj. takiego, które funkcjonowałoby równolegle (obok) głównego przedmiotu działalności Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne