16.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.939.2022.2.AP

Ulga na zabytki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 8 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi na zabytki. Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 grudnia 2022 r. (wpływ 23 grudnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 1 stycznia 1993 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych i hotelowych pod nazwą … z siedzibą: ... Dla celów podatku dochodowego prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów, a dochody z tej działalności opodatkowane są na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% podatkiem liniowym. Jest Pani również podatnikiem podatku VAT. Działalność wykonuje Pani w budynku, który jest wpisany do ewidencji zabytków. Budynek ten jest również wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje Pani odpisów amortyzacyjnych.

26 listopada 2013 r. uzyskała Pani zalecenie … Konserwatora Zabytków na wymianę pokrycia dachowego. W 2022 r. dokonała Pani prac remontowych polegających na wymianie dachu na budynku, zgodnie z przepisami o odnowie zabytków.

W piśmie z 21 grudnia 2022 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Jest Pani właścicielem przedmiotowej nieruchomości. W momencie odliczania przedmiotowego wydatku nadal będzie Pani właścicielem przedmiotowej nieruchomości. W momencie ponoszenia przedmiotowych wydatków (zapłaty należności) była Pani właścicielem przedmiotowej nieruchomości. Prace remontowe (wymiana pokrycia dachowego), o których mowa we wniosku, były wykonane w okresie wrzesień - grudzień 2022 r., a dokładnie posiada Pani faktury z 26 września 2022 r.; 30 listopada 2022 r.; 20 grudnia 2022 r.; 30 grudnia 2022. Posiada Pani także zaświadczenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o którym mowa w art. 26hb ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Cały budynek objęty jest ochroną zabytków w związku z wpisaniem go do rejestru zabytków (wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków). Prace budowlane, o których pisze Pani we wniosku, stanowiły prace budowlane, o których mowa w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wydatki związane z wykonanymi pracami zostały udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Faktura jest wystawiona na Pani firmę. Budynek, o którym mowa we wniosku, stanowi zabytek nieruchomy, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c)-e) ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Na nabytą nieruchomość poniosła Pani wydatki na roboty budowlane, za które rozumie się roboty budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zakres wykonanych prac jest zgodny z pozwoleniem … Konserwatora Zabytków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne