Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.726.2022.1.AS
Czy w przypadku opisanego we wniosku umorzenia przez Spółkę zobowiązania zarachowanego uprzednio jako przychód należny i niezaliczonego wcześniej (tj. przed dokonaniem umorzenia) do kosztów uzyskania przychodu Spółki, wartość netto umorzonego zobowiązania będzie dla Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w przypadku opisanego we wniosku umorzenia przez Spółkę zobowiązania zarachowanego uprzednio jako przychód należny i niezaliczonego wcześniej (tj. przed dokonaniem umorzenia) do kosztów uzyskania przychodu Spółki, wartość netto umorzonego zobowiązania będzie dla Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodów.
Opis zdarzenia przyszłego
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, posiadającym status podatnika VAT czynnego. Wnioskodawca będący jednym z liderów na rynku kart paliwowych, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży określonych towarów i usług wykorzystywanych w branży transportowej, ściśle związanych z eksploatacją pojazdów. Sprzedaż odbywa się wyłącznie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, z którymi uprzednio zawarto umowy dostawy i zlecenia. Transakcje przeprowadzane są przy użyciu karty paliwowej, której emitentem i właścicielem jest Wnioskodawca (dalej: Karta A). Karta A umożliwia bezgotówkową sprzedaż na rzecz klientów, towarów w postaci przede wszystkim paliw, adblue, czy też akcesoriów samochodowych oraz usług takich, jak np. myjnia samochodowa, a także innych usług, w tym usług przejazdu płatnymi drogami, czy usług parkingowych. Z tytułu transakcji sprzedaży, Wnioskodawca dwa razy w miesiącu wystawia fakturę zbiorczą na rzecz swoich klientów (okres rozliczeniowy trwa od 1 do 15 dnia miesiąca kalendarzowego i od 16 do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego). Spółka przewiduje, że w przyszłości może dojść do umorzeń zobowiązań do zapłaty przez klientów na rzecz Wnioskodawcy całości lub części wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. Do umorzenia może dojść w szczególności ze względu na złą kondycję finansową danego klienta. W takiej sytuacji, Wnioskodawca mając na względzie utrzymanie współpracy z klientem oraz tym samym zabezpieczenie przychodów Spółki na przyszłość, może podjąć decyzję w zakresie umorzenia. Decyzja o ewentualnym zwolnieniu z długu będzie każdorazowo podejmowana przez pryzmat opłacalności takiego umorzenia w kontekście przyszłych zysków wynikających ze współpracy z konkretnym klientem. Podstawą umorzenia będzie w takiej sytuacji pisemna umowa, na podstawie której Wnioskodawca zwolni danego klienta z długu, a klient to zwolnienie przyjmie. Szczegółowe warunki umorzenia, w szczególności moment umorzenia zobowiązania, będzie określała umowa. Umorzone zobowiązanie do zapłaty wynagrodzenia będzie uprzednio zaliczone do przychodów Wnioskodawcy. W przypadku umorzenia wierzytelności będzie ono miało miejsce przed ewentualnym przedawnieniem umarzanego zobowiązania. Umorzenie nie będzie dotyczyło wierzytelności odpisanej jako nieściągalnej i zaliczonej z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty