10.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.662.2022.2.MK

Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z nabyciem bonu rezerwacyjnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z nabyciem bonu rezerwacyjnego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 grudnia 2022 r. (data wpływu 30 grudnia 2022 r.) oraz pismem z 30 grudnia 2022 r. (data wpływu 30 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka cywilna … prowadzi działalność gastronomiczną w dwóch lokalach. Ewidencja sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej prowadzona jest za pomocą kas i drukarek fiskalnych. Klienci rezerwując stoliki (miejsca w restauracji) na określony dzień, wpłacają na rachunek bankowy spółki ustaloną kwotę ryczałtową na usługi gastronomiczne wskazane w sposób ogólny w menu, które mogą zostać w każdej chwili zmienione za porozumieniem nabywcy i sprzedawcy. Rezerwacja jest nieodpłatna natomiast dokonanie przez klienta rezerwacji i wpłacenie określonej kwoty równoznaczne jest z nabyciem VOUCHERA na usługi gastronomiczne nazwanego w naszych restauracjach „BONEM …”. W momencie nabycia bonu rezerwacyjnego klient nie decyduje jaką usługę gastronomiczną otrzyma w momencie realizacji jest to wartość różnego przeznaczenia. Zapłata nie jest dokonana na poczet konkretnej transakcji. W momencie zapłaty za rezerwację klient decyduje o wartości bonu. Bon rezerwacyjny jest realizowany jednorazowo. Stanowi zapłatę na poczet przyszłej usługi. Wartość bonu rezerwacyjnego nie stanowi równowartości konkretnej usługi gastronomicznej. Jest ustalona na określoną kwotę. Nabywany przez klienta bon rezerwacyjny nie dotyczy konkretnej usługi gastronomicznej, konkretnego dania z menu. Dotyczy bliżej nie określonej usługi - klient sam decyduje w momencie realizacji bonu. W przypadku tych bonów rezerwacyjnych o dowolnej wartości na zakup towarów i usług gastronomicznych realizowanych w Państwa restauracjach nie ma możliwości określenia „z góry”, jaka będzie przy ich realizacji obowiązywała stawka podatku VAT (ponieważ restauracja świadczy różnego typu usługi gastronomiczne, opodatkowane zarówno stawką 8% i 23%). Wpłacona rezerwacja nie jest powiązana z konkretną transakcją. Nabycie bonu rezerwacyjnego nie uprawnia do nabycia usługi gastronomicznej po obniżonej cenie. W sytuacji rezygnacji z realizacji bonu lub gdy mija termin realizacji rezerwacji, klient ma możliwość zwrotu wartości bonu rezerwacyjnego lub przeniesienia terminu realizacji w wyjątkowych sytuacjach (np. zdarzenia losowe) w pozostałych przypadkach nie ma możliwości zwrotu i te wartości zostaną opodatkowane VAT stawką 8% z datą rezygnacji lub terminu realizacji. Usługa gastronomiczna zostanie wykonana i opodatkowana dopiero w momencie realizacji rezerwacji i wymiany wartości bonu rezerwacyjnego na usługę i dopiero wtedy klient otrzyma paragon fiskalny, bądź fakturę oraz nastąpi rozliczenie bonu rezerwacyjnego. Kwota do zapłaty wynikająca z paragonu fiskalnego lub faktury zostaje pomniejszona o wartość bonu rezerwacyjnego na usługę gastronomiczną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne