Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.240.2022.2.PJ
Opodatkowanie oleju zużywanego do celów opałowych w procesie malowania proszkowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania oleju zużywanego do celów opałowych w procesie malowania proszkowego wpłynął 14 października 2022 r.
Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 13 grudnia 2022 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 6 grudnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca jest producentem (…). Jednym z procesów realizowanych w fabrykach Wnioskodawcy jest malowanie proszkowe profili aluminiowych przy zastosowaniu materiału powłokowego termoutwardzalnego.
Malowanie proszkowe jest procesem, w którym suche, dobrze zmielone cząstki pigmentu i żywicy są elektrostatycznie ładowane i napylane na malowane przedmioty. Naładowany i napylony proszek przylega do powierzchni malowanego przedmiotu do czasu, gdy zostaje stopiony w jednorodną powłokę w wyniku działania podwyższonej temperatury.
Stosowane w malarni proszkowej Wnioskodawcy materiały termoutwardzalne stapiają się po ogrzaniu, a zawarte w nich komponenty reagują chemicznie, sieciując samoistnie. Powoduje to, że utwardzona powłoka ma różną strukturę chemiczną od wyjściowej żywicy. W rezultacie tego typu powłoki są stabilne temperaturowo i nie miękną ponownie przy podgrzaniu.
Obecnie Spółka wykorzystuje w procesie malowania proszkowego gaz ziemny. Niemniej jednak, z uwagi na sygnalizowane możliwe problemy z dostawami gazu, w celu zapewnienia ciągłości procesu produkcji, Spółka rozważa przebudowę instalacji, tak żeby w procesie malowania proszkowego mógł być wykorzystywany zamiennie również olej napędowy przeznaczony do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47 (dalej: „olej opałowy”). Będzie to olej zabarwiony na czerwono oznaczony znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty