Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.127.2024.1.AM
Obowiązki w podatku akcyzowym z tytułu rekuperacji energii elektrycznej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 12 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem akcyzowym energii elektrycznej, uznania za podatnika podatku akcyzowego oraz określenia czy Wnioskodawca jest nabywcą końcowym, wpłynął 20 czerwca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką prawa polskiego z siedzibą w (…). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (…) przewozów kolejowych (…).
Pojazdy kolejowe Spółki są zasilane energią elektryczną pochodzącą z sieci dystrybucyjnej należącej do Y S.A. (dalej: Operator Sieci Dystrybucyjnej), która za pośrednictwem sieci trakcyjnej należącej do Z S.A. (dalej: Z) może zostać dostarczona bezpośrednio do pojazdu kolejowego albo w przypadku wystąpienia zjawiska rekuperacji może zostać doń dostarczona za pośrednictwem innego pojazdu kolejowego. W opisanym stanie faktycznym Spółka nigdy nie występuje jako operator sieci dystrybucyjnej.
Spółka nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną (dalej: koncesja) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 266, z późn. zm.; dalej: Prawo energetyczne), jako podmiot zwolniony z takiego obowiązku na podstawie art. 32 ust. 1 pkt. 1 lit. f Prawa energetycznego. Koncesję posiada natomiast Operator Sieci Dystrybucyjnej w celu dystrybucji energii elektrycznej.
Pojazdy kolejowe Wnioskodawcy pobierają energię elektryczną z sieci trakcyjnej i przekształcają ją w energię kinetyczną pojazdu. Pobranie energii jak i jej przekształcenie w inną formę energii, możliwą do późniejszego odzyskania (np. kinetyczną), nie stanowią zużycia (konsumpcji) energii i Wnioskodawca nie uzyskuje w tym momencie statusu odbiorcy końcowego. Wnioskodawca wskazuje, że część pojazdów kolejowych Spółki posiada możliwość rekuperacji energii. Proces ten polega na zwrocie uprzednio pobranej energii elektrycznej podczas hamowania taboru kolejowego (dalej: Energia rekuperowana). Należy jednak podkreślić, że energia ta jest tą samą energią, która została uprzednio pobrana przez pojazd kolejowy i nie stanowi wytworzenia nowego jej wolumenu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty