Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.600.2022.2.MBD
W zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło do Organu 9 listopada 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
1. OGÓLNE INFORMACJE
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Nie prowadzi działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Wniosek dotyczy roku 2022 i lat następnych.
2. PODSTAWOWY PODZIAŁ SPRZEDAWANYCH USŁUG
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z), przy czym jej aktywność można podzielić na dwa kluczowe segmenty: budowę oprogramowania oraz zapewnienie zespołów specjalistów z branży IT dla swoich Klientów. Spółka nie specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania lub zapewnianiu zespołów deweloperskich dla konkretnych typów Klientów czy konkretnej branży. Przykładowo, odbiorcami usług świadczonych przez Spółkę są podmioty z sektora prywatnego i publicznego, zajmujące się bankowością, e-handlem, finansami i księgowością, podatkami, zarządzaniem, ochroną zdrowia czy rozrywką (restauracje, hotele). Nawiązując do powyższego podziału, Spółka podpisuje z Klientami umowy typu CZAS i/lub umowy typu DZIEŁO. W umowach typu CZAS Spółka zapewnia zespół pracowników i podwykonawców niezbędnych do wykonania zleconych przez Klienta prac. W opcji DZIEŁO Spółka zobowiązuje się z kolei do wykonania określonych prac programistycznych, analitycznych czy testowych. Jednocześnie, prace realizowane w opcji CZAS nie mogą być wykazywane w ramach rozliczenia któregokolwiek ze zleceń wykonywanych w opcji DZIEŁO. Usługi świadczone przez Spółkę (czy to w wariancie CZAS czy to w wariancie DZIEŁO) polegają na: produkcji oprogramowania (software house), zarządzaniu projektami (wynajmowanie kierowników projektów) lub testowaniu oprogramowania (testy manualne i automatyczne).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty