Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.333.2022.1.KS
Zwolnienie od podatku usług szkoleniowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku usług szkoleniowych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o. o. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie edukacji i doradztwa. Działalność szkoleniowa i doradcza realizowana dla klientów korporacyjnych i instytucjonalnych. Nabywcami usług od Wnioskodawcy są podmioty z różnych branż chcący podnieść kompetencje swoich pracowników.
Wnioskodawca zajmuje się między innymi organizacją i przeprowadzaniem usług szkoleniowych dla przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy otrzymują dofinansowanie na realizację usług rozwojowych (rozumianych jako usługi mające na celu nabycie, potwierdzenie lub wzrost wiedzy, umiejętności lub kompetencji społecznych przedsiębiorców i ich pracowników, w tym mające na celu zdobycie kwalifikacji, o których mowa w ustawie o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, lub pozwalające na ich rozwój) w ramach Projektu (…) oraz (…). Projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach II osi priorytetowej (…).
Dofinansowanie, które otrzymują zleceniodawcy Wnioskodawcy w ramach ww. projektu stanowi dla nich pomoc de minimis lub pomoc publiczną. Wynosi ono maksymalnie 80% poniesionych wydatków na szkolenia i realizowane jest w formie refundacji poniesionych wydatków, tj. zleceniodawca Wnioskodawcy sam płaci ze środków własnych za usługę szkoleniową zrealizowaną przez Wnioskodawcę, na którą wcześniej podpisał umowę z Operatorem projektu. Następnie, zgodnie z umową zawartą z Operatorem, składa dokumenty do Operatora (m.in. potwierdzenie przelewu dla Wnioskodawcy), po czym o ile spełni wszelkie przewidziane umową wymogi, otrzymuje od Operatora zwrot w wysokości przyznanego dofinansowania, o które wnioskował. Przy czym Wnioskodawca w żaden sposób nie weryfikuje, czy zleceniodawca faktycznie otrzymał i w jakiej wysokości refundację kosztów zrealizowanego szkolenia. W tym zakresie bazuje wyłącznie na oświadczeniu zleceniodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty