Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.179.2022.4.AW
Czy w wyniku przeprowadzenia procedury Wykupu po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi przychód z tytułu nieodpłatnego przysporzenia zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe i części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w wyniku przeprowadzenia procedury Wykupu po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi przychód z tytułu nieodpłatnego przysporzenia zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 maja 2022 r. (wpływ 20 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest (…), jak również sprzedaż hurtowa i detaliczna produktów oraz (…).
W chwili obecnej Wnioskodawca jest właścicielem 100% akcji w spółce z siedzibą w Czechach (dalej: „Spółka zależna”).
Wnioskodawca stał się jedynym akcjonariuszem Spółki zależnej w 2018 r. poprzez dokonanie następujących operacji gospodarczych.
W (…) roku Wnioskodawca postanowił nabyć wszystkie akcje Spółki (…)(dalej: „Wykup”).
W związku z powyższą procedurą Wykupu, Wnioskodawca zobowiązany był przekazać do banku działającego w Czechach (dalej: „Bank”) kwotę (…).
Nabycie przez Wnioskodawcę ww. akcji nastąpiło w (…) roku w drodze Wykupu.
W rezultacie (…).
Nie wszyscy byli akcjonariusze zgłosili się w celu odbioru kwoty należnej im z tytułu Wykupu. Po pierwszej fazie rozliczeń z byłymi akcjonariuszami Spółki zależnej z tytułu Wykupu, Bank w (…) roku przekazał zwrotnie do Wnioskodawcy 90% niewykorzystanej kwoty należnej byłym akcjonariuszom. Wnioskodawca był jednocześnie zobowiązany do systematycznego uzupełniania rezerwy w Banku na kolejne rozliczenia ze zgłaszającymi się akcjonariuszami, tak aby utrzymywać bezpieczny poziom powyżej 5% wartości kwoty pozostającej do wypłaty z tytułu Wykupu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty